FC Groningen - Ajax van woensdagavond was een indrukwekkende wedstrijd, maar twee dagen later wordt er vooral nog gesproken over wat er na de wedstrijd gebeurde. FC Groningen-doelman Etienne Vaessen heeft tijdens een opstoot een assistent-trainer van Ajax geslagen, waardoor hij bang is voor een aanzienlijke schorsing. Natuurlijk ontving coach Dick Lukkien er vrijdag vragen over tijdens zijn persconferentie. Hij wilde er echter niet veel over vertellen.
Het zal waarschijnlijk niet veel voetbalfans zijn ontgaan wat zich woensdag in de Euroborg heeft afgespeeld. Ajax begon de voorlaatste speelronde van dit Eredivisie-seizoen als lijstaanvoerder, kwam in de wedstrijd tegen FC Groningen twee keer op voorsprong en leek de wedstrijd te gaan winnen. In de blessuretijd wist het tiental van FC Groningen echter nog te scoren via Thijmen Blokzijl, waardoor Ajax de beste kansen voor de landstitel verloor van PSV, dat momenteel de bovenste plaats in de competitie inneemt.
In Groningen was de euforie groot, het stadion stond op zijn kop. Voor sommige spelers was het daarin moeilijk om kalm te blijven. In de laatste fase was het al heel hectisch, met onder andere een directe rode kaart voor Luciano Valente, en na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Jeroen Manschot ging alles volledig mis. Een overvloed aan duw- en trekwerk, waarbij Groningen-doelman Etienne Vaessen het opvallende middelpunt is, mede door zijn roze tenue. Het werd plotseling ontzettend onvriendelijk en onoverzichtelijk op het veld waar de titelstrijd kort daarvoor opnieuw een nieuwe wending had gekregen.
Scheidsrechter Jeroen Manschot kon niet precies achterhalen wie wat deed en gaf geen extra kaarten uit. De ruzie lijkt echter nog verder te escaleren voor Vaessen, nu de aanklager van het betaalde voetbal een vooronderzoek heeft gestart naar de gifkikker uit Groningen. Op de beelden is te zien dat de keeper uithaalt naar Felipe Sánchez Mateos, een assistent van Francesco Farioli. Hij lijkt een klap te ontvangen van de boze Vaessen.
Dick Lukkien, de trainer van FC Groningen, was ver weg van de ruzie en had niet goed in de gaten wat er precies was voorgevallen. In zijn eerste reactie na de gebeurtenissen, voor de camera's van de NOS en ESPN, kon hij daar logischerwijs niet veel over zeggen. De trainer gaf echter aan dat ze bij FC Groningen "houden van normaal gedrag". 'En als er beelden verschijnen waarin dat anders blijkt, zullen we daar iets over zeggen.'
De dag na de wedstrijd had de selectie van FC Groningen een vrije dag. Op die dag zag Lukkien vanzelfsprekend de beelden die heel voetballiefhebber Nederland inmiddels heeft waargenomen. Hoe evalueerde de trainer het? Was dit gebruikelijk gedrag van Vaessen?
'Het is niet mooi en niet prettig wat daar na afloop plaatsvindt', zei Lukkien vrijdag tijdens zijn perspraatje, dat bedoeld was als voorbereiding op de wedstrijd tegen PEC Zwolle op zondag, maar door de media vooral werd gebruikt als gelegenheid om terug te blikken op woensdag. Op de beelden is te zien dat de emoties hoog oplopen, wat gebruikelijk is wanneer je vanuit Ajax denkt dat het kampioenschap niet meer aanwezig is. Terwijl er bij ons veel adrenaline was na de late gelijkmaker, omdat dit een cruciaal moment kan zijn. "Dan zie ik veel geduw en getrek, heen en weer, en veel mensen die zich ermee bezighouden."
Voor Lukkien is het moeilijk om te bepalen wat er precies is voorgevallen. 'Dat vind ik moeilijk om te waarnemen', vertelde de coach. "De nadruk ligt momenteel vooral op Etienne, maar ik zie vooral veel mensen van beide partijen die er mee bezig zijn." Het doet denken aan de actie van Vaessen, maar ik vindt riskant om er veel van te verwachten. Veel mensen doen dat inmiddels al, maar ik niet. Dat lijkt me ook begrijpelijk, aangezien er momenteel een onderzoek van de aanklager plaatsvindt. Laten we hem rustig zijn werk verrichten.
Lukkien heeft uiteraard Vaessen zelf gevraagd naar zijn interpretatie van het verhaal. De coach houdt het antwoord van de keeper, die vrijdag zelf niet met de media wilde communiceren, voor zichzelf. Ik heb hem laten weten dat hij daar moet wegblijven. "Volgens Lukkien is het belangrijk om rustig te blijven wanneer de emoties hoog oplopen, maar dat is veel mensen niet gelukt." "We moeten ervoor zorgen dat we hier niet in terechtkomen." Dat is inderdaad gebeurd, maar opnieuw: Etienne is niet de enige die hierin betrokken is geraakt. "Dat is eigenlijk alles."
Het is begrijpelijk dat de nadruk op Vaessen ligt, aangezien hij lijkt een klap te geven. Ik vind het erg moeilijk om te bepalen of dat daadwerkelijk het geval is. Daarnaast staat er iemand voor in het beeld dat ik heb waargenomen. Ik heb er ook geen onderzoek naar gedaan om het vanuit verschillende perspectieven te kunnen bekijken. Dus ja, vertel het me maar. Het is simpelweg niet fraai maar we moeten verder. We moeten ook kritisch naar onszelf kijken, omdat we niet in dergelijke situaties moeten belanden, maar we moeten ook niet alleen onze aandacht op Etienne richten. "Want opnieuw waren er veel mensen bij betrokken."
AZ huurling Dave Kwakman was precies degene die er niet bij betrokken wilde raken. Op de beelden is te zien hoe de huurling van AZ zich afvraagt waar hij nu weer is beland en vooral hoe hij er zo snel mogelijk uit moet zien te komen. 'Dave heeft de karakter van de trainer', glimlachte Lukkien. Vaessen is uniek. Dit is niet de eerste confrontatie waarin hij terechtkomt. 'Etienne heeft een bijzonder karakter', erkende Lukkien. "En uiteraard bespreken we hier met elkaar de situatie." Ik adviseer hem om uit dergelijke situaties te blijven, maar dat is een vorm van emotiecontrole. "Dat is zeker een punt van verbetering voor hem."
FC Groningen had de mogelijkheid om het gedrag na het einde van de wedstrijd alvast te bekritiseren met een verklaring op de clubwebsite, maar heeft dat opzettelijk niet gedaan. 'Intern hebben we overeengekomen dat de aanklager zijn taken moet uitvoeren', zei Lukkien. "Het zou dan niet slim zijn om daar zelf al iets over te zeggen." Bovendien is dit niet mijn verantwoordelijkheid: ik ben voetbaltrainer en concentreer me op het voetbalgedeelte. Zondag spelen we een zeer belangrijke wedstrijd, en daar ben ik momenteel met bezig.
Een laatste poging om Lukkien toch een mening te ontlokken over het gedrag van Vaessen resulteerde ook in niets. Heel verstandig van de trainer. 'Ik snap het van jullie wel', wees de coach naar de journalisten die in de perszaal aanwezig waren,'maar ik geloof dat ik er nu wel genoeg over heb gezegd.'
FC Groningen speelt aanstaande zondag tegen PEC Zwolle, dat nog in de race is voor een plek in de play-offs van de Conference League-voetbal. Vaessen is in dit duel absoluut niet aanwezig: hij ontving zijn vijfde gele kaart van het seizoen tegen Ajax, waardoor hij geschorst is voor de laatste speelronde. De doelman wacht nu nerveus af of hij in de mogelijke Europese nacompetitie wel mag deelnemen. Die mogelijkheid lijkt niet aanzienlijk.