Fan van F.C. Groningen
Nieuws

Dubbelinterview Etienne Vaessen en Tjaronn Chery over Suriname

Bron: Sander Janssen, VI

Voor Suriname is dit de belangrijkste interlandperiode uit de geschiedenis van het land. Natio kan zich in de beslissende kwalificatiewedstrijden tegen El Salvador en Guatemala voor het eerst kwalificeren voor het WK. Doelman Etienne Vaessen en routinier Tjaronn Chery blikken vooruit. 'Misschien beseffen we nog niet helemaal hoe dichtbij we zijn.

Het was een bijzondere ervaring op zondagmiddag in Nijmegen. Tjaronn Chery en Etienne Vaessen speelden op het veld als tegenstanders tijdens NEC-FC Groningen. Meer dan 24 uur later vertrokken ze als teamgenoten naar Suriname voor een belangrijke interlandperiode. Chery en Vaessen hebben elk een uniek verhaal. De 37-jarige aanvoerder van NEC kwam in oktober terug bij Natio na een periode van twee jaar afwezigheid, terwijl Vaessen anderhalf jaar geleden zijn debuut maakte in het team van bondscoach Stanley Menzo, dankzij zijn Surinaamse afkomst. 'Deze gozer is gek', lacht Chery als hij naast zich kijkt en Vaessen ziet staan. 'Nee, zonder dollen. Mooi om hem hier te zien en morgen gaan we samen richting Suriname. We hebben hem superhard nodig, want hij is een goede keeper. Voor de wedstrijd hadden we al contact en konden we er ook al om lachen.'

Op zondag was Chery met NEC te sterk voor het Groningen van de doelman (2-0). Vaessen: "Tijdens de vorige interlandperiode waren we al in de war, omdat we beseften dat dit de laatste wedstrijd voor de volgende periode zou zijn." "We zullen jullie inmaken," zei ik. Deze week zal ik die zeker als een boemerang terugkrijgen, haha. Het hoort erbij, nietwaar? "Het is jammer dat ik met een nederlaag die kant op ga, maar ik ben ervan overtuigd dat ik het snel zal vergeten, omdat we cruciale wedstrijden gaan spelen."
Vaessen is verheugd dat de 37-jarige Chery zich opnieuw voor Suriname heeft aangemeld. In de vorige interlandperiode heb ik hem voor het eerst gezien. Hij is ontzettend goed, hè. En dat gezien zijn leeftijd. Tijdens zijn eerste training dacht ik al: "wow, deze jongen is echt goed." Tjaronn is bovendien een betrouwbare persoon. Een groepsleider die zorgt voor veel plezier en energie. Hij draagt daadwerkelijk iets bij. Ik ben verheugd dat hij als international is teruggekeerd.

Cruciale wedstrijden zijn dus. Suriname heeft de mogelijkheid om geschiedenis te schrijven door zich voor het eerst te kwalificeren voor het WK. Het belangrijkste doel van Natio is het toernooi in Canada, de Verenigde Staten en Mexico. Na een overwinning en drie gelijkspel in de eerste vier wedstrijden van de laatste kwalificatieronde is alles nog in zicht. Suriname heeft de controle over de locatie. Het land heeft, net als Panama, zes punten en een doelsaldo van meer dan één. Guatemala verliest slechts één punt, terwijl El Salvador ook nog een kans heeft. Suriname speelt donderdagavond thuis tegen El Salvador en reist in de nacht van dinsdag op woensdag (Nederlandse tijd) naar Guatemala.
 

Schermopname _1534_

Vaessen legt uit 'We moeten twee keer winnen, het liefst met veel doelpunten verschil, want we staan gelijk met Panama. Het klinkt misschien heel makkelijk nu ik dat zeg, maar uitwedstrijden daar zijn echt een hels karwei. Die ploegen grijpen alles aan en schoppen je dwars door midden. Dan nog vind ik dat wij van die landen moeten winnen. Het zou heel bijzonder zijn als we het halen. Ik reken me nog niet rijk, want dan is de teleurstelling heel groot als we het niet halen.'

Suriname ondervindt veel druk. Aangezien het land zo dichtbij is, moet het ook gaan gebeuren. "Ik zou het graag willen beschouwen als een gewone wedstrijd, maar dat zal waarschijnlijk niet lukken." Suriname verkeert momenteel al in een staat van extase. We zijn zo dichtbij het WK met een land dat voor sommige mensen onbekend is. In de anderhalf jaar dat ik hier ben, hebben we dat ook ervaren. "Suriname, waar ligt dat?" vroegen mensen tijdens de Gold Cup in San Diego. We kunnen Suriname nu daadwerkelijk op de kaart brengen. In Suriname ervaren ze dat ook. En niet alleen daar, want mensen met Surinaamse achtergronden wonen wereldwijd. Wij streven ernaar die mensen trots te maken.

Chery vertelt over een grote droom. Virgil Misidjan, zijn teamgenoot bij NEC en Suriname, begon te spelen voor een terugkeer naar het nationale team. Chery had eerder zijn dank uitgesproken, na vijf interlands van 2021 tot 2023. Tegen Panama verzorgde Chery in oktober de assist voor Richonell Margaret. "De routinier zegt: 'We zullen ons uiterste best doen om die droom te realiseren.'" "Wanneer we twee keer winnen, zijn we er." We moeten ons realiseren hoe dichtbij we zijn. Misschien zijn we ons daar nog niet volledig van bewust. "Als we El Salvador overwinnen, moeten we Guatemala alles op alles zetten om het feest te laten beginnen."

Schermopname _1535_

Op zondagmiddag na de wedstrijd tussen NEC en Groningen voorspelde Chery al dat het een dag later een gekkenhuis zou zijn in Paramaribo. 'Iedereen in Suriname leeft met ons mee. Het wordt echt een happening, maar het is aan ons om die wedstrijden te winnen. Vooral de eerste, thuis met het publiek erachter, moeten we pakken. Die mensen staan altijd achter ons. De laatste jaren is het echt een positieve kant op gegaan. Als je ziet hoe dichtbij we nu zijn… Telkens als we aankomen, merken we als spelers hoe het leeft. Iedereen wil maar één ding: naar het WK.'
Suriname is gefascineerd door het WK. Een land dat dol is op voetbal. Jaren terug startte de voetbalbond een proces om spelers met twee nationaliteiten aan zich te verbinden. Hierdoor maakten veel spelers met een geschiedenis in de Eredivisie de overstap. Naast Chery, Vaessen, Margaret en Misidjan omvat de selectie onder andere Sheraldo Becker, Justin Lonwijk, Shaquille Pinas en Kenneth Paal. Chery is de oudste van de twee. Op mijn leeftijd is het uiteraard een grote droom om deel te nemen aan een wereldkampioenschap. Het zal zeker een uitdaging zijn, maar we zullen er alles aan doen en ik geloof ook dat we een goede kans hebben. Stel je voor... In juni krijg ik 38 jaar, waardoor ik op het WK zou kunnen deelnemen.

Ook Vaessen droomt al een beetje van het toernooi van volgend jaar. 'Ik wil er niet te veel druk op leggen, maar ik heb wel aangegeven dat ik over een paar dagen misschien de belangrijkste wedstrijd uit m'n leven speel. Een WK is voor mij het hoogst haalbare. Af en toe loop ik ook te dagdromen. Nog maar twee wedstrijden. Over een week kan de wereld er heel anders uitzien. Het geloof is er nu zeker. Vooraf geloofde niemand ons. We hebben een zware poule, maar inmiddels is dat geloof er ook bij de mensen van buitenaf. Het zou een enorme prestatie zijn als we dat redden. Als het lukt, weet ik zeker dat alle Surinamers op de wereld helemaal gek worden. Een beetje zoals met Kaapverdië onlangs, toen zij het WK haalden.'