Fan van F.C. Groningen
Nieuws

Terugblik zomerse transferwinfow van FC Groningen

De zomerse transferperiode is voorbij. FC Groningen-trainer Dick Lukkien is zich in elk geval bewust van zijn situatie tot de winterstop. De FC start volgende week zondagmiddag met een nieuwe serie wedstrijden in de Eredivisie tegen FC Utrecht. Travis Hernes, de achtste en laatste nieuwkomer van de zomer, kan zijn eerste ervaring opdoen in De Galgenwaard.

De transferperiode startte voor FC Groningen in feite al veel eerder. Mo Allach werd in het voorjaar aangesteld als nieuwe technisch directeur en begon volgens hem meteen nadat de competitie was afgelopen met zijn nieuwe functie. Een samenvatting van de afgelopen transferperiode, waarin FC Groningen acht nieuwe spelers heeft verwelkomd en elf spelers heeft uitgezwaaid.
Nieuw bij de club:
De 22-jarige Younes Taha was de eerste nieuwe speler die deze zomer werd aangetrokken. Dat vond plaats op 7 juli. De middenvelder is voor een seizoen van FC Twente gehuurd en maakte zijn debuut in het uitduel tegen AZ voor FC Groningen. Taha heeft tot nu toe elke wedstrijd gespeeld, gaf twee assists en maakte zijn eerste doelpunt voor FC Groningen tegen Heracles Almelo.

Spits Oskar Zawada (29) was enkele dagen later de volgende aankoop. Volgens de website Transfermarkt heeft hij 750.000 euro gekost van het gedegradeerde RKC Waalwijk. Zawada maakte de eerste twee duels niet deel uit van de selectie, omdat hij niet volledig fit was en kampte met een blessure. Hij maakte een goede indruk tegen PSV en Heracles met zijn invalbeurten. De Poolse aanvaller van 1.94 meter heeft nog geen doelpunt gemaakt.
Al langer gad FC Groningen hun oog laten vallen op rechtsback Tyrique Mercera van SC Cambuur. Nadat Groninger Leandro Bacuna naar Turkije vertrok kon de FC hem halen en dat hebben ze dus gedaan. Naar verluidt betaalde FC Groningen een half miljoen euro. Hij stond nog niet in de basis, maar viel wel drie keer kortstondig in. Alleen tegen Heracles bleef de 21-jarige Mercera de hele wedstrijd op de bank zitten.

De 17-jarige Elvis van der Laan is geselecteerd met de focus op de toekomst. De Zweedse centrale verdediger is overgekomen van het Zweedse AIK en wordt beschouwd als een uitstekend talent. Hij maakte de eerste drie wedstrijden niet deel uit van de selectie, omdat de FIFA hem nog niet had vrijgegeven. Van der Laan speelt voorlopig geen minuten bij FC Groningen onder de 21 jaar.

Dies Janse is de tweede speler die dit seizoen als huurspeler voor FC Groningen actief is. Bij zijn eerste wedstrijd voor FC Groningen tegen PSV kon de 19-jarige verdediger van Ajax meteen rekenen op een basisplaats. Sindsdien is Janse samen met Thijmen Blokzijl de kern van de verdediging. Janse koos bewust voor FC Groningen want nadat hij met trainer Dick Lukkien had gesproken belde hij op de terugweg met zijn ouders en zei direct “dit moet ik doen, ik wil naar FC Groningen”.
Doelman Lovro Stubljar heeft FC Groningen gehaald als vervanger van de naar SC Cambuur vertrokken Jasper Meijster. Met de komst van de Sloveense doelman heeft FC Groningen weer vier keepers. FC Groningen haalde hem weg bij FC Empoli, een club uit de Italiaanse Serie B.

De uit Peize afkomstige Tygo Land is ook nieuw bij de FC. Hij wordt gehuurd van PSV waar hij weinig zicht op speeltijd heeft. Land werd Europees kampioen met het Nederlands elftal o19. Menig club wilde hem graag huren maar hij koos zelf bewust voor FC Groningen, mede na een gesprek met trainer Dick Lukkien wat in druk op hem maakte.
De nieuwste zomeraanwinst is Travis Hernes, die net als Janse en Land 19 jaar oud is. De middenvelder fungeert als de vierde huurspeler van het team. FC Groningen heeft echter een koopoptie bedongen bij Newcastle United. Hernes is geboren in Kingston, Jamaica, en heeft eveneens de Noorse nationaliteit.

De middenvelder startte zijn voetbalcarrière in Noorwegen en belandde na zijn verhuizing naar Engeland in de jeugdopleiding van Shrewsbury Town. Aan het begin van het seizoen 2022/2023 maakte hij zijn debuut als 16-jarige in het eerste elftal van Shrewsbury Town en verhuisde hij aan het einde van de zomerstop van 2023 naar Newcastle. In Noord-Engeland kwam Hernes in de competitie vooral uit in het onder-21-team. Gedurende de voorbereiding op het huidige seizoen speelde de middenvelder meermaals mee in oefenwedstrijden van de hoofdmacht van de club uit de Premier League.

Spelers die vertrokken zijn:
Het was al geruime tijd gaande, maar pas eind juni kwam de overstap van Luciano Valente naar Feyenoord daadwerkelijk rond. Volgens Transfermarkt was de transferprijs 6,75 miljoen euro. Dat is eveneens het enige bedrag dat FC Groningen heeft ontvangen van de spelers die zijn vertrokken.

De 21-jarige Valente heeft een uitstekende start gemaakt in Rotterdam en speelde in de laatste competitiewedstrijd tegen Sparta in de basis van het team van coach Robin van Persie. Voor Valente is het falen van het Champions League-voetbal een grote tegenslag: Feyenoord slaagde er niet in om zich te kwalificeren en speelt dit seizoen op een Europees niveau lager in de Europa League.
Een ander kind van de club, Leandro Bacuna, ging de club transfervrij verlaten. De ervaren middenvelder (33) ondertekende een overeenkomst bij Bandirmaspor in Turkije. Tot nu toe heeft hij vier competitiewedstrijden gespeeld op het tweede niveau van Turkije, kreeg hij twee gele kaarten en maakte hij één doelpunt.

Daarnaast heeft FC Groningen het contract van spits Kevin van Veen ontbonen.Zijn contract werd beëindigd, waardoor hij zonder transfers naar FC Eindhoven vertrok. De 34-jarige Van Veen heeft daar nog geen enkele minuut gespeeld. Zijn meest recente wedstrijd in het betaalde voetbal vond plaats op 19 oktober vorig jaar, toen hij als huurspeler voor St. Mirren speelde.

Naast de vier nieuwe huurspelers heeft FC Groningen deze zomer drie spelers verhuurd: middenvelder Thijs Oosting (25) is dit seizoen actief bij PEC Zwolle, spits Romano Postema (23) heeft na vijf wedstrijden drie doelpunten gemaakt voor FC Emmen en aanvaller Fofin Turay (21) is vertrokken naar Top Oss. Turay is in Oss weer samen met de 20-jarige voormalige FC-speler Maxim Mariani.

Huurspelers Hjalmar Ekdal (Burnley), Dave Kwakman (AZ) en Finn Stam (AZ) zijn onmiddellijk na het afgelopen seizoen weer naar hun teams teruggekeerd. Ekdal heeft tot nu toe drie keer in de basis gestaan voor Burnley, terwijl Kwakman nog geen minuut heeft gespeeld voor de eerste van AZ. Stam is opnieuw door AZ verkocht: dit seizoen zit hij bij voor Willem II en heeft daar ook nog geen minuut gespeeld.
 

Bron: Leo Wassing, RTV Noord